Wynajem busa? O tym musisz pamiętać!

Wynajem busa – na kilka dni lub dłuższy czas – to coraz bardziej popularna opcja. Wyjazd na wakacje większą grupą, wesele czy inna okazja, której nie podoła nawet duży samochód osobowy – w takich sytuacjach bus jest niezastąpiony. Wypożyczalni nie brakuje, a większość pojazdów możesz prowadzić posiadając uprawnienia kategorii B. Jak wybrać wypożyczalnię, by nie narazić się na problemy?

Dostępność informacji i opinie o wypożyczalni

Decyzję o skorzystaniu z oferty konkretnej wypożyczalni warto podjąć dopiero po wstępnym zweryfikowaniu, czy jest ona godna zaufania. Warto wyszukać informacji na jej temat w sieci (numer KRS, NIP, dane o właścicielu firmy).

Bardzo pomocne mogą okazać się opinie innych użytkowników – warto wziąć pod uwagę te zastrzeżenia, które pojawiają się w wielu wypowiedziach.

Jeśli w sieci nie ma zbyt wielu opinii, warto samemu zadać pytanie: na lokalnej grupie w mediach społecznościowych bądź na forum.

Okres wynajmu busa i cennik pakietów

W większości wypożyczalni aut można dokonać rezerwacji na krótki i dłuższy czas. Od tego często zależy także cena – im dłuższy najem, tym korzystniejsza wychodzi stawka dobowa.

Różne firmy różnie ustalają cenniki – obowiązuje na przykład opłata dobowa: z limitem kilometrów bądź bez limitu. W innych przypadkach firmy rozliczają się w oparciu o czas jazdy + przejechane kilometry.

Przemyśl dokładnie, jaka opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Często pozornie najniższa opłata okazuje się najdroższą opcją, bowiem może nie obejmować dodatkowych usług, za które trzeba będzie zapłacić dodatkowo. W rezultacie może wyjść o wiele drożej, niż w wyższym pakiecie, ale obejmującym szerszy zakres.

Stan techniczny pojazdów i pomoc techniczna

W poruszaniu się samochodem i busem najważniejszy jest stan techniczny. Szukając opinii na temat wypożyczalni, zwróć uwagę właśnie na tą kwestię. Komunikacja z pracownikami to odrębna, równie ważna kwestia.

Sprawdź również, czy w razie awarii bądź kolizji Twój pakiet obejmuje również holowanie i naprawę busa. Istotny jest również zakres Twojej odpowiedzialności za szkody. W niektórych wypożyczalniach możesz wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczenia, który pozwoli uniknąć Ci kosztów naprawy pojazdu, jeśli uszkodzony zostanie z Twojej winy.

Wynajem busa – sposób rezerwacji

To, w jaki sposób możesz zarezerwować, odebrać i zwrócić samochód, jest bardzo istotne. Najlepiej, jeśli rezerwacji można dokonać online, a pojazd zwrócić niekoniecznie w siedzibie firmy – czasem może to być przecież drugi koniec miasta.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wypożyczalnia oferuje podstawienie pojazdu w wyznaczone miejsce i czy również tam można zakończyć wynajem.

Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej wszystkimi warunkami. Im mniej wyjątków i zastrzeżeń, tym mniej formalności i zastanawiania się.