Dlaczego wynajem długoterminowy samochodu jest opłacalny?

Dziś przemieszczanie się bez samochodu wydaje się być prawie niemożliwe, a z pewnością jest bardzo uciążliwe. Nie każdy ma jednak własny pojazd, nie zawsze też może mieć go zawsze do dyspozycji (np. podczas pobytu za granicą). Rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw jest wynajem długoterminowy samochodu. Jakie korzyści daje? Czy można mówić o przewadze nad posiadaniem pojazdów na własność?

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Długoterminowy wynajem samochodów to usługa pomiędzy wypożyczalnią krótkoterminową a leasingiem. Podstawowa różnica polega na tym, że pojazd jest wypożyczany, a nie sprzedawany.

To rozwiązanie szczególnie wygodne dla osób, które nie chcą/nie mogą mieć własnego samochodu (np. w trakcie kilkumiesięcznego pobytu za granicą). Wypożyczenie samochodu w firmach oferujących krótkoterminowy najem może okazać się zabójcze dla finansów.

Dlatego jeśli potrzebujesz samochodu:

  • do celów prywatnych, ale na długi czas (kilka tygodni, miesięcy)
  • dla swoich pracowników (nie posiadasz floty firmowej lub jest za mała w stosunku do zapotrzebowania)
  • na zastępstwo na czas naprawy/zakupu własnego pojazdu,

wynajem długoterminowy będzie najlepszym wyjściem.

Główne korzyści z wynajmu długoterminowego samochodu

Wypożyczanie samochodów w takim systemie jest opłacalne z kilku powodów. Najważniejszym jest oszczędność finansowa – odpada wiele wydatków, takich jak:

  • kontrola stanu technicznego samochodów
  • tworzenie i utrzymywanie działu transportu
  • rozliczanie szkód komunikacyjnych.

W dodatku wynajem długoterminowy pozwala na obniżenie jeszcze innych kosztów: ubezpieczenia czy serwisowania.

Umowa o długoterminowy wynajem pojazdów to także brak zobowiązań w postaci kredytu. Zawierana jest na określony czas (kilka miesięcy lub nawet kilka lat). W zależności od tego można wybrać pojazd używany lub całkiem nowy.

Co jeszcze daje długoterminowy najem?

Kontrakt na długoterminowy wynajem samochodu daje więc przede wszystkim korzyści finansowe. Po stronie wynajmującego leży tak naprawdę jedynie koszt paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Serwisowanie, naprawa uszkodzeń, wymiana opon czy opłacanie składek ubezpieczenia należy do firmy.

Raz w miesiącu wystawiana jest faktura za używanie samochodu – i to właściwie wszystko, czym musi martwić się osoba wynajmująca go. Dzięki temu rozliczenia są bardzo proste, wydatki są pod kontrolą i są znacznie mniejsze, niż w przypadku posiadania i utrzymywania floty.

Taka forma użytkowania samochodów opłaca się bardziej, niż cokolwiek innego!